2015 YILINDA AVRUPA'DA EN FAZLA YOLCUYA HİZMET VEREN HAVALİMANLARI ARASINDA ÜÇÜNCÜ OLAN İSTANBUL ATATÜRK HAVALİMANI İÇİN YAPILAN KAPASİTE ARTIRIM YATIRIMLARININ SONUNA GELİNDİ.

YILDA 10 MİLYON YOLCUYA HİZMET VEREBİLECEK EK TESİS BİNASI HIZLA TAMAMLANIYOR.

TÜRKİYE'NİN DÜNYADAKİ ÖNEMLİ MARKASI: TAV HAVALİMANLARI

TAV Havalimanları ortak iş yapma kültürüyle birçok ülkede faaliyet göstermektedir.

Dünyanın önde gelen havalimanı işletmecileri arasında yer alan TAV Havalimanları, Türkiye'de İstanbul Atatürk, Ankara Esenboğa, İzmir Adnan Menderes, Gazipaşa Alanya ve Milas-Bodrum Havalimanı'yla, Suudi Arabistan'da bir, Makedonya, Tunus ve Gürcistan'da ikişer havalimanının ve Hırvatistan'da Zagreb Havalimanı'nın işletmesini yürütüyor. TAV Havalimanları iştirakleri ve bağlı ortaklıkları ile birlikte gümrüksüz satış, yiyecek-içecek hizmetleri, yer hizmetleri, bilgi işlem, güvenlik ve işletme hizmetleri gibi havalimanı operasyonunun diğer alanlarında da faaliyet gösteriyor. TAV ayrıca, Letonya'nın başkenti Riga Havalimanı'nda da ticari alanların işletmesini yönetiyor.

TAV Havalimanları, 2015'te yaklaşık 780 bin uçak seferine ve yaklaşık 102 milyon yolcuya hizmet sundu. Şirket hisseleri "TAVHL" işlem kodu ile Borsa İstanbul'da işlem görüyor.

TAV HAVALİMANLARI ORTAKLIK YAPISI(1)

Şirketimizde imtiyazlı hisse bulunmamaktadır. Sn. Hamdi Akın, Akfen Holding'te bulunan payı nedeniyle şirketimizde %6,2 oranında dolaylı hisseye sahiptir.

* Aéroports de Paris'in tamamına sahip olduğu iştiraki TANK ÖWA alpha GmbH

(1)31 Aralık 2015 itibariyle

TAV'IN BÜYÜME STRATEJİSİ

TAV Havalimanları olarak önümüzdeki dönemde, güçlü ortağımız ve entegre iş modelimiz ile dünyanın her yerindeki yeni ve kârlı iş fırsatlarına odaklanacağız.

ORGANİK
BÜYÜME

Üç kıtada, yedi ülkede, 14 havalimanındayız. 2015 yılında hizmet verdiğimiz yolcu sayısı %8 artarak 102 milyona ulaştı. Önümüzdeki dönemde öncelikli hedefimiz hâlihazırda işlettiğimiz tüm havalimanlarında gelirimizi ve kârlılığımızı artırmak olacaktır.

İNORGANİK
BÜYÜME

Önümüzdeki 15 yılda dünya havacılık sektöründe yaklaşık 1 trilyon ABD doları yatırım yapılması öngörülüyor. TAV Havalimanları olarak önümüzdeki dönemde, güçlü ortağımız ve entegre iş modelimiz ile dünyanın her yerindeki yeni ve kârlı iş fırsatlarına odaklanacağız.

HİZMET ŞİRKETLERİMİZİN
TAV DIŞINDA BÜYÜMESİ

Başarımızda büyük katkısı olan hizmet şirketlerimiz, işletmesini TAV'ın yapmadığı havalimanlarında da hizmet vermeye başladı. İnanıyoruz ki, dünya havacılık sektörü kısa bir zamanda, gümrüksüz satış, yiyecek-içecek, yer hizmetleri, işletme hizmetleri ve bilişim gibi alanlarda Türkiye'den yükselen yıldız şirketlerle tanışacak.

İSTANBUL ATATÜRK HAVALİMANI - DIŞ HATLAR GENİŞLEME PROJESİ

Avrupa'da 2015 yılında en fazla yolcuya hizmet veren havalimanları arasında üçüncü olan İstanbul Atatürk Havalimanı, dış hatlar genişleme projesiyle daha fazla yolcuya hizmet verecek.

İSTANBUL ATATÜRK HAVALİMANI - DIŞ HATLAR GENİŞLEME PROJESİ

TAV Havalimanları'nın entegre iş modeliyle ortaya çıkardığı başarılı büyüme, ADP'nin uluslararası büyüme stratejisi ile uyum sağlıyor.

34 HAVALİMANI, 252* MİLYON YOLCU

TAV ve Aéroports de Paris birbirlerini tamamlayarak büyüyen ve toplamda 34 havalimanında 252 milyon yolcuya hizmet veren dünyanın en büyük havalimanı işletmeciliği platformlarından birini oluşturuyor.

UZUN VADELİ İŞLETME KONTRATLARI

TAV, Tunus'ta 2047, Zagreb'de 2042, Medine'de 2037, Bodrum'da 2035, Gazipaşa'da 2034, İzmir'de 2032, Makedonya'da 2030, Gürcistan'da 2027 ve Ankara'da 2023'e kadar işletmede olacak.

HAVALİMANI TASARIMINDA UZMAN

ADPI, dünyanın en büyük havalimanı tasarım şirketleri arasında yer alıyor.

GÜÇLÜ KÜRESEL ORTAKLAR

TAV Havalimanları'nın entegre iş modeliyle ortaya çıkardığı başarılı büyüme, ADP'nin uluslararası büyüme stratejisi ile uyum sağlıyor.