Yönetim Kurulu'nun Mesajı

TAV Havalimanları 20 senede biriktirdiği sosyal ve entelektüel sermaye ile tüm dünyada yeni iş fırsatlarını ve potansiyel havalimanı özelleştirme projelerini titizlikle araştırıyor ve takip ediyor.

TAV'IN BÜYÜME STRATEJİSİ

TAV Havalimanlarının büyüme stratejisi üç ayağa sahiptir:

Organik
büyüme

Üç kıtada, yedi ülkede, 14 havalimanındayız. 2016 yılında hizmet verdiğimiz yolcu sayısı %2 artarak 104 milyona ulaştı. Önümüzdeki dönemde öncelikli hedefimiz hâlihazırda işlettiğimiz tüm havalimanlarında gelirimizi ve kârlılığımızı artırmak olacaktır.

İnorganik
büyüme

TAV Havalimanları olarak önümüzdeki dönemde, güçlü ortağımız ve entegre iş modelimiz ile dünyanın her yerindeki yeni ve kârlı iş fırsatlarına odaklanacağız.

Hizmet şirketlerimizin
TAV dışında büyümesi

Başarımızda büyük katkısı olan hizmet şirketlerimiz, işletmesini TAV'ın yapmadığı havalimanlarında da hizmet vermeye başladı. İnanıyoruz ki, dünya havacılık sektörü kısa bir zamanda, gümrüksüz satış, yiyecek-içecek, yer hizmetleri, işletme hizmetleri ve bilişim gibi alanlarda Türkiye'den yükselen yıldız şirketlerle tanışacak.

TAV SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK RAPORU

TAV Havalimanları, 2014 yılından bu yana Borsa İstanbul Sürdürülebilirlik Endeksi'nde yer almaktadır.

YÜKSEK KURUMSAL YÖNETİM NOTU

Sekiz senedir kesintisiz olarak kurumsal yönetim notunu yükseltmekte olan TAV Havalimanları, 10 üzerinden 9,52 olan kurumsal yönetim notunu 9,54 seviyesine çıkardı. Bu bağlamda TAV Havalimanları Holding, 50'ye yakın şirketin yer aldığı Borsa İstanbul (BIST) Kurumsal Yönetim Endeksi'nde üst sıralardaki yerini korumuş oldu.

HAVACILIK SEKTÖRÜ VE TAV

TÜRKİYE TOPLAM YOLCU SAYISI (MİLYON)

TÜRKİYE TOPLAM YOLCU SAYISI

TÜRKİYE TOPLAM YOLCU SAYISI (MİLYON)

TÜRKİYE TOPLAM YOLCU SAYISI

TÜRKİYE TOPLAM TİCARİ UÇUŞ SAYISI (BİN)

TÜRKİYE TOPLAM TİCARİ UÇUŞ SAYISI

TAV HAVALİMANLARI TOPLAM YOLCU TRAFİĞİ (MİLYON)

TAV HAVALİMANLARI TOPLAM YOLCU TRAFİĞİ

TAV HAVALİMANLARI TOPLAM TİCARİ UÇUŞ SAYISI (BİN)

TAV HAVALİMANLARI TOPLAM TİCARİ UÇUŞ SAYISI

SIFIR KARBON SALIMI

TAV Havalimanları tarafından işletilen İzmir Adnan Menderes Havalimanı, iklim değişikliğinin başlıca nedenlerinden olan karbon salımlarını sıfırlayarak Avrupa'daki en çevreci 20 havalimanı arasına girdi. Türkiye'de ise Ankara Esenboğa Havalimanı'nın ardından karbon salımını sıfırlayan ikinci havalimanı oldu. TAV Havalimanları tarafından işletilen her iki havalimanı da Uluslararası Havalimanları Konseyi ACI Europe tarafından yürütülen Havalimanı Karbon Akreditasyonu programında en üst seviye olan Level 3+ sertifikasyonu aldı.

TAV YATIRIMCI İLİŞKİLERİ ALANINDA TÜRKİYE'NİN EN İYİ ŞİRKETİ SEÇİLDİ

Havalimanı işletmeciliği alanında Türkiye'nin dünyadaki lider markası TAV Havalimanları, Extel Surveys tarafından 43'üncüsü düzenlenen Avrupa Yatırımcı İlişkileri Anketi'nde yatırımcı ilişkileri alanında Türkiye'nin en iyi şirketi seçildi. Anket kapsamında TAV Havalimanları İcra Kurulu Başkanı Sani Şener "En İyi CEO" ve Finans Başkan Yardımcısı Burcu Geriş "En İyi İkinci CFO" seçilirken Yatırımcı İlişkileri Direktörü Nursel İlgen de "En İyi Yatırımcı İlişkileri Profesyoneli" oldu.